Andız Pekmezi

Andız Pekmezi
Andız otundan elde edilen pekmezin çok çeşitli insan sağlığına  yararlı  faydaları bulunur.Andız otunun rengi sarı ve tat olarak ise acıdır. Ülkemizde de yetişmekte olan bitkilerdendir.Özellikle Hatay ve  Antalya illeri andız yetişen önemli iller arasındadır.Andızın kokusu ise bir hayli serttir.Andızın boyu 2 metreye kadar ulaşabilmekte olup sulak toprak tipini ve rutubetli ortamı seven bitkiler arasında yer alır.

Andız bitkisinden elde edilen andız pekmezi ise  %100  doğal ve el değmemiş, içine hiç bir ilave katılmamış çok  faydalı pekmezdir.Andız pekmezi tüketmeniz mutlaka önerilir.Üzüm pekmezi gibi çok kullanılan pekmez türleri arasında olmasada çok  yararlı  özellikleri bulunur.

Andız Pekmezi Yapılışı:
 
Eylül sonu ile ekim başında olgunlaşan andız meyveleri olgunlaşmamış halde ağaçta bulunduğu gibi rüzgar ve insanlar tarafından çırpmak suretiyle tabana dökülürler. Ağaçtan ve yerden toplanan meyveler çuvallara doldurularak tatlı yapılacak yere getirilir.

Andız meyveleri el dövecekleri ile kabuk kırılır. Kırma olayı tek tek tekrarlanır. Kırılanlar tekne, kazan, leğen, helke, teneke, tencerelere konarak ağızlarına kadar  su ile doldurulur. İki gün bekletildikten sonra özel yapılmış süzme teknesine koyarlar. Teknenin ağız deliği açılarak önüne şekerli suyun birikmesi sağlanır, dolan kaplar ateş üzerindeki kazanlara aktarılır. Kaynatma olayı başlatılmış olur. 

Sabah başlatılan kaynatma olayı akşama kadar devam edilir. Kaynatma anında sıvı kaynadıkça kazanın yüzünde köpükler oluşur. Kazan yüzündeki köpükler saplı tas ile alındıkça karıştırılmaya devam edilir.turkeyarena.com 
Köpüklerin alınması delikli kevgir ile yapılır.Köpükler bir kapta toplanır. Kaynama suretiyle kazan içindeki suyun çok kısmı buharlaşa buharlaşa pekmez oluşur.

Andızın pekmezi  kırmızımtırak koyu kahve rengindedir. Diğer gün günlemeye alınırsa daha dayanıklı ve parlak  görünümlü olur. Elde edilen pekmez tatlı olarak yemeklerin yanında yendiği gibi şerbet yapılarak da içilir.
Altı kilo meyveden bir kilo pekmez elde edilir. 

Faydaları

Anemiyi önler. 
Bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını iyi gelir. 
Akciğer ve karaciğer organlarına son derece faydalı özelliği vardır. 
Yatak ıslatma gibi sorunu olan insanlarda da kullanılabilir. 
Andız pekmezi; öksürük, sarılık, kaşıntıda faydalıdır. 
Bütün pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir. 
Egzama gibi cilt problemlerine deva olur. 
Mide bulantısını önler.
Andız pekmezini sade olarak tüketebileceğiniz gibi tahinle karıştırarakta kullanabilirsiniz. .

 

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. / Copyrigt ® 2012

KALEBAL Arı ve Tarım Ürünleri Ticareti / Efeler Mah.2283 Sk.No:4 AYDIN

Tel : 0 256 214 54 11 / Mail: bilgi@baldenilince.com

Web: Fi

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret37034
%100 Doğal

Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.74904.7681
Euro5.47955.5014
Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 30° 18°